AĞIN TARİHİ EVLERİ

Ağın yöresinin zamana meydan okuyan tarihi evleri, genellikle iki katlı. Daha çok taş kullanılmakla birlikte binalarda taşın yanında kerpiçin de yeraldığı evlerde, alt katta; üzeri dam olan bir avlu, bir merek (otların yığıldığı yer) ve bir ahır bulunuyor. Aynı katta ahırdan birkaç basamakla çıkılan ve ahırla arasında bölme bulunmayan “ahır sekisi” ise kışın oturulan, ocaklı bir oda, Üst katta, ahırın üzerinde, kiler olarak da kullanılan “güz odası”, ayrıca bir oda ve eyvan yer alıyor.

Halk Tipi Evler: Bu evler genellikle iki katlı olup, kerpiç ya da dış cephe taş, iç duvarları kerpiç olan yapılardır. Bu tip evlerde genellikle evin alt katları, küçükbaş ve büyük baş hayvanlar için ağıl ve merek kısımlarından oluşmaktadır. İkinci katları ise salon denilen ayvan, güz odası, kiler ve diğer odalardan oluşmaktadır. Bu tip evlerin çoğunluğunda ayvan özelliği vardır. Ayvanlar ikinci katta giriş yeri olup, ön kısımları açık, üstü kapalı alanlardır. Genellikle yaz aylarında oturulan, çoğu zamanda yazın yatılan yerler olarak kullanılmaktadır.

Üst Düzey Evler: Bu evler halk tipi evlerden oldukça farklıdır. Bu evler çok büyük olup, girişlerinde avlu diye tabir edilen oldukça büyük bir alan mevcuttur. Evlerin birinci katları çok odalı olup bunlar kış odalarıdır. İçleri tahta dolaplarla süslenmiş, şömineli, sedirli yerlerdir. Tabanları ise salon dahil özel taşlarla döşenmiştir. Bazılarının içerisinden akan çeşmeler ya da kuyular bulunduğu gibi, soğuk hava deposu görevi gören küçük bodrumlar da bulunur. İkinci katta ise odalar genellikle çok büyük pencereli olup, bir ya da iki yönünde sedirler vardır.İlçe merkezinde ve köylerimizde bu tip evlerden bulunmakla birlikte, ilçe merkezinde bulunana Ekrem Bey’in Konağı ve Saraycık Köyü Konak Mezrası’nda bulunan konak bu yapı özelliklerine en güzel örneklerdir.

Örtmeli Evler: Giriş kapısının hemen üzerinde dışarıya doğru uzanan bir oda yapılarak altı boş bırakılan evlerdir. Örtmelerin altında iki tarafı seki yapılarak oturma yerleri, bir tarafta kaynak suyundan çeşmeler bulunur. Örtmeli ev tipleri korumaya alınmadığı için ilçede şu an 4 adet ev zamana karşı ayakta kalmak için direnmektedir. Günümüzde eski tip evlerin çoğunun yıkılarak yerine modern evler yapıldığı görülmekle beraber ilçe merkezinde ve köylerde bulunan çoğu evler tarihin izlerini taşımaktadır.


Telefon: -
Adres:

23960 Ağın/Elâzığ


Ortalama Zaman: 00:00:00
Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar
09:00:00
17:00:00
09:00:00
17:00:00
09:00:00
17:00:00
09:00:00
17:00:00
09:00:00
17:00:00
00:00:00
00:00:00
00:00:00
00:00:00